Logo w Corelu

Logotyp, czyli prościej logo w Corelu jest dosc oczywistą sprawą jeśli wiemy jak korzystać z tego programu. I tutaj pojawia się pierwszy plus na korzyść aplikacji od Corel Corp. WIelu użytkowników projektuje logotypy w internetowych edytorach. Jest to bardzo szybkie i bazuje na gotowych elementech i kompozycjach. Jest to ogromne usprawnienie, ale... I to właśnie ale jest przewagą Corela. Jeśli konieczna jest modyfikacja, albo nawet byle poprawka literówki, to już potem jest problem. Kłopot z reguły polega na braku pliku projektowego. Pozostałe programy, które instaluje się na dysku i pracuje na nich stacjonarnie, jak np. właśnie CorelDRAW z zasady pracuje w projekcie. Co to daje? Możliwość powrotu do pomysłu na etapie jego komponowania i np. dopisania litery i ponownego wyśrodkowania tekstu. To zdejmuje z projektanta konieczność budowania logotypu od nowa, czy też "rzeźbienia" w innych programach aby poprawić ową nieszczęsną literówkę w nazwie. Opowiedzmy zatem jak tworzyć logo w Corel DRAW.

Jak zaprojektować logo w Corelu?

Jeśli zdecydujesz się na pracę w Corel DRAW to pamiętaj aby zapisać swój plik projektowy. Czyli plik tworzony już na początku pracy, zapisywany z rozszerzeniem cdr. Jest to plik z krzwymi. czyli matematycznie wyliczonymi ścieżkami. To z kolei pozwala na nierzadko błyskawiczne poprawki w logotypie. O tym jakie wytyczne przyjać przy tworzeniu szaty graficznej pisaliśmy już wcześniej. Dziś powiemy o pracy w Corelu nad logotypem.

Gdy już zapiszesz swój plik projektowy możesz w nim dokłądac kolejne strony, a na każdej z nich stworzyć wariant logotypu do późniejszej weryfikacji. Kazdą stronę możesz też nazwać, zmienić jej rozmiar, orientację i skalę metryczną. Modyfikacja figur i innych kształtów w Corelu jest nader prosta i wykonuje się ją za pomocą specjalnych, charakterystycznych punktorów. O tym jak modyfikować figury opowiadamy w naszym tutorialu wideo. W tym artykule znajdziesz równiesz listę poradników z łączami do naszego kanału YT.

Wytyczne

Skrótowo mówiąc o zasadach tworzenia logo w Corelu można przyjąć kilka podstawowych wytycznych:

  1. profil działalności
  2. spójność z całością szaty graficznej, jeśli ona akurat istnieje wcześniej niż logo
  3. charakterystyczność i przykuwanie uwagi wśród logotypów na rynku
  4. kierunek tworzenia - możemy szokować zawiłością, a można też maksymalnie upraszczać logotyp. Trzecią drogą jest podążanie za obecnym trendem i stylistyką. Wtedy jednak liczymy się z ewentualnością wprowadzania późniejszych zmian.

Techniczna część pracy

Corel DRAW poozwala na zachowanie pliku zarówno w wersji otwartej, dzięki czemu można przekazać komuś plik do dalszej pracy, a także dać np. drukarni, która wykonan swoje techniczne poprawki. Daje również możliwość eksportu do już nieedytowalnej wersji np. do formatu png. Jest to szczególnie przydatne, gdy na odległość pracujemy w zespole nad projektem i np. trzeba przesłać mało ważący poglądowy plik mailem.

Zapraszamy do obejrzenia materiałó instruktażowych z Corel DRAW na playliście z naszego kanału CorelDRAW - podstawy.