Kształty i strony w Corel DRAW

Pisaliśmy już kilkukrotnie o różnych podstawowych elementach do wykorzystania w programie Corel DRAW. Dziś opowiemy zamkniemy kwestię kształtów tematem elementów predefiniowanych, czyli "gotowców" od programu. Następnie przedstawimy obsługę stron w Corelu, ich menu podręczne i organizację. Zapraszamy do artykułu "kształty i strony w Corel DRAW".

Czym są kształty i strony w Corel DRAW?

Obok zwykłych ręcznie rysowanych kształtów Corel dysponuje bibliotekami kształtów predefiniowanych i o nich w materiale wideo. Mówiąc najprościej są to gotowe elementy, formy które można rysować w dowolnej wielkości i wymiarach. Podlegają wszystkim tym samym zmianom, którym ręcznie rysowane kształty. Gdzie jest haczyk? Z reguły składają się z kilku innych  kształtów połączonych w jedną spójnie działającą całość. Reagują zatem nieco inaczej, np. przy wypełnieniach. Można zatem je rozłożyć. Jak - o tym w kolejnym materiale i na naszych szkoleniach na które serdecznie zapraszają anielsko cierpliwi instruktorzy.

Kształty i strony w Corel DRAW

Strony to po prostu kartki, czyli kolejne arkusze w projekcie. Analogicznie zresztą do arkuszy np. w skoroszycie Excela. Nawet zakładki stron u dołu okna w obu programach wyglądają niemal identycznie. Strony korzystają z tej samej przestrzeni roboczej i ważne jest które elementy składowe projektu przypiszemy do której strony. Należy pamiętać o pewnej istotnej zmianie wraz z wprowadzaniem na rynek najmłodszych wersji programu DRAW. Różnica w komunikacji między stronami najbardziej uwidacznia się w wersji z 2021 r. i dalej. Tam właśnie przestrzeń robocza jest dostępna z zasady dla każdej strony osobno.

Czym dysponują kształty i strony w Corel DRAW?

Kształty

  • zmiana proporcji i rozmiaru
  • Kolorowanie - wypełnienie i obrys
  • kopiowanie, usuwanie i zmiana lokalizacji
  • a także rozkładanie na części i łączenie

Strony

  • Dodawanie i usuwanie
  • Zmiana kolejności
  • nadawanie indywidualnych nazw
  • oraz duplikowanie w dwóch trybach

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze pozostałe kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook